90 lat Andrzeja Wajdy, 102 lata Balu w Resursie

I dokonało się! Niegdyś defilady wojskowe przed oczami kilkulatka, dziś bal cywilny ówczesnych suwalskich elit. Przed dostojnym Jubilatem zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna.

Dla przypomnienia: Andrzej Wajda zawitał do Suwałk, miasta swoich narodzin, przyjąwszy zaproszenie od władz miasta, Suwalskiego Ośrodka Kultury i Radia 5 w Suwałkach. Z okazji swoich 90. urodzin przyjął liczne gratulacje i życzenia, nagrodę „Włócznia Jaćwingów”, a także, co dla Suwałk niezwykle ważne, uświetnił swoją osobą uroczystość nadania swego imienia sali koncertowo-teatralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury. Uroczystości te uwieńczyło przedstawienie fragmentów widowiska taneczno-teatralnego „Bal w suwalskiej Resursie Obywatelskiej 1914 r.” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna.

Z tej okazji ukazało się w sieci wiele relacji w mediach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Najważniejsze z nich:

portal Suwałki 24: ciekawa relacja opisowo-foto-filmowa

Sporo alternatywnych wypowiedzi Reżysera. Dodatkowo kamera zarejestrowała, oprócz oficjalnej reprezentacji ziemi suwalskiej, kilku fanów, czy nawet kolegów Andrzeja Wajdy.

Sporo alternatywnych wypowiedzi Reżysera. Dodatkowo kamera zarejestrowała, oprócz oficjalnej reprezentacji ziemi suwalskiej, fanów (a nawet kolegę) Andrzeja Wajdy. Kamera Suwałki 24.

 

Kurier Suwalski, piękne zdjęcia z widowiska oraz zdjęcia z uroczystości

Prezentacja „Balu w Resursie...” wobec Andrzeja Wajdy, Krystyny Zachwatowicz i zgromadzonych gości.

Prezentacja „Balu w Resursie…” wobec Andrzeja Wajdy, Krystyny Zachwatowicz i zgromadzonych gości. Fot. Kurier Suwalski

Urząd Miejski w Suwałkach — współgospodarze uroczystości (foto)

Elita krajowa z elitą historycznych Suwałk. Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz w towarzystwie Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, 16 czerwca 2016 r.

Elita krajowa z elitą historycznych Suwałk. Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz w towarzystwie (m.in.) Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, 16 czerwca 2016 r., pod osłoniętą tablicą poświęconą Reżyserowi.

Radio 5 w Suwałkach, drugi współgospodarz: relacja reporterska, obszerny wywiad zarejestrowany w studiu Radia 5 i opublikowany 17.06.2016, a także wideo z fragmentem widowiska ZPiT Suwalszczyzna:

„Bal w Resursie...”, pierwsze wydarzenie artystyczne w Sali im. Andrzeja Wajdy w Suwałkach. Kamera Radio 5.

„Bal w Resursie…”, pierwsze wydarzenie artystyczne w Sali im. Andrzeja Wajdy w Suwałkach. Kamera Radio 5.

i dalej:

Polskie Radio Białystok, sporo ciekawego dźwięku (jak zawsze!) w audycji Podróże po kulturze

E stacja fm — interesujące wypowiedzi Reżysera w trakcie wywiadu (wideo) prowadzonego przez Anię Urbanowicz (przyznaje się do niej wiele instytucji, w tym pracownia Teatru Lalki i Aktora Suwalskiego Ośrodka Kultury!)

DwuTygodnik Suwalski, relacja i trochę zdjęć

Telewizja Suwałki, relacja wideo:

W tle przemawiającej dyrektor SOK-u — Książę i Debiutantka, czyli para ZPiT Suwalszczyzna. Za nimi z prawej strony Anna Augustynowicz, kierownik działu prowadzącego Zespół.

W tle przemawiającej dyrektor SOK-u — Książę i Debiutantka, czyli para ZPiT Suwalszczyzna. Za nimi z prawej strony Anna Augustynowicz, kierownik działu prowadzącego Zespół.

Wirtualne Suwałki, trochę zdjęć:

Dziewiąty Bal w suwalskiej Resursie, 16.06.2016. Fot. Wirtualne Suwałki

Dziewiąty Bal w suwalskiej Resursie, 16.06.2016. Fot. Wirtualne Suwałki

Drugi dzień.

Reżyser uczestniczy w otwarciu wystawy rzeźb III Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Teatr”, który odbył się w Suwałkach z inicjatywy Andrzeja Strumiłły we wrześniu 2015 roku. Tematem pleneru było życie i twórczość Andrzeja Wajdy. Artyści z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy stworzyli niezwykłe rzeźby, których znaczenie, ukryte sensy, wieloznaczną symbolikę tłumaczył Andrzej Strumiłło.

O plenerze nasz niezawodny portal kronikarski

Niebywałe Suwałkiinformacja oraz relacja

i Radio 5:

Na otwarciu wystawy rzeźb kamera zarejestrowała dawnego kolegę Reżysera, artystę i organizatora wspólnych spotkań „Sztuka i środowisko”, Zdzisława Jaroszka.

Na otwarciu wystawy rzeźb kamera zarejestrowała w tle dawnego kolegę Reżysera, artystę i organizatora niegdysiejszych wspólnych spotkań „Sztuka i środowisko” na Wigrach, Zdzisława Jaroszka.

Filmowa relacja z drugiego dnia pobytu Reżysera w Suwałkach – Suwałki 24:

Dla spostrzegawczych obywateli Suwałk: jakim wydawnictwem macha, gestykulując, Andrzej Strumiłło? Odpowiedź: ZPiT Suwalszczyzna czuwa!

Dla spostrzegawczych obywateli Suwałk: jakim wydawnictwem macha, gestykulując, Andrzej Strumiłło w rozmowie z Krystyną Zachwatowicz? Odpowiedź: Ostatecznie Mistrzowi doręczono wydanie specjalne Gazety Suwalskiej z 11.11.2015 roku. Ale nie powiemy, jak tego dokonaliśmy.

 

Wieść o wydarzeniu, jakim były uroczystości nadania imienia Andrzeja Wajdy sali koncertowo-teatralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz towarzyszącym temu okolicznościom, została także odnotowana przez ważne portale ogólnopolskie:

E-Teatr.plartykuł o wizycie Andrzeja Wajdy w Suwałkach

Archiwum Państwowe w Suwałkach — interesująca wirtualna wystawa poświęcona Andrzejowi Wajdzie.

Plakat archiwalny poświęcony wystawie „Część autoportretu. Teatr” Andrzeja Wajdy organizowanej w Starej Synagodze w Sejnach przez Biuro Wystaw Artystycznych w Suwałkach. Fot. Archiwum Państwowe w Suwałkach.

Plakat archiwalny poświęcony wystawie „Część autoportretu. Teatr” Andrzeja Wajdy organizowanej w Starej Synagodze w Sejnach przez Biuro Wystaw Artystycznych w Suwałkach. Fot. Archiwum Państwowe w Suwałkach.

 

Dziś to piękne i ważne wspomnienie. Na pewno pozostanie ono długo w pamięci, o wiele dłużej niż emocje zakulisowe, które towarzyszyły artystom Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, przygotowującym się do Balu. Przecież nigdy nie wiadomo, co zrobi Wielki Gość, gdzie go możni naszej prowincji powiodą, w jakiej będzie kondycji On, a w jakiej ci, co zaplanowali Mu pobyt w Suwałkach. Tajemniczy program wizyty, z trudem zdobyte zaproszenia dla bliskich. Wiadomo, że o 16.00 rozpocznie się zwiedzanie wystawy plenerowej przed SOK-iem. Ale jak długo potrwa, czy pogoda będzie sprzyjać, czy Mistrz się nie zmęczy, wreszcie, czy tak bardzo interesuje Go wystawa plakatów Jego własnych filmów, że zwiedzanie będzie trwało aż godzinę?

I w ten sposób gotowość rekonstrukcyjną widowiska ustalono na godz. 17.00 — najwcześniej, jak mogli przyjść pracujący w dzień powszedni Patroni — obywatele dawnych Suwałk, i najpóźniej, jak można, by nie ryzykować spóźnienia na Bal. Znów kolejka do fryzjerek, niezawodnych dziewcząt ze Studia Fryzur Kimm. Chłopcy niektórzy ustępują kolejki damom, kosztem spokojnego i względnie komfortowego się wyfraczenia. Potem golenie w pośpiechu, wąsiki do góry, rękawiczki naciągnąć, niektórzy spóźnili się na ostatnią próbę.. nie, jeszcze sprawdzić, czy Wydanie Specjalne Gazety… jest rozłożone we foyer… nie jest! Rozłożono. Co tam gazeta, kwiaty dla Mistrza! Ale… Pani hrabino, goście już czekają…

Dziewiąty Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r. był bardzo udany.

O tym, czy warto było się stroić i starać, zadzierać głowę i prężyć pierś, najlepiej świadczy wyraz twarzy Andrzeja Wajdy. chyba mu się podobało... Fot. Kurier Suwalski

O tym, czy warto było się stroić i starać, giąć się w lansadach, prężyć pierś i trzymać ramę, najlepiej świadczy wyraz twarzy Andrzeja Wajdy. Chyba Mu się podobało… Fot. Kurier Suwalski

 

 

 

Top