Co to były kotyliony… Kolejne Spotkania z Mistrzami

Zapraszamy na kolejne dwa wykłady o epoce – historii, obyczajowości, tańcach plebejskich i tańcach salonowych, śpiewach, etykiecie balowej, modach fin de siècle’u w Suwałkach. Przybliżą one zainteresowanym styl niegdysiejszego muzykowania, tańczenia, na terenach dawnego województwa wileńskiego przez I wojną światową.

Najbliższy czwartek:
Co to były kotyliony, gorsety i… Moda ziemiańska i mieszczańska Suwałk początków XX wieku
– spotkanie z etnokostiumologiem Jadwigą Koszutską, kustoszem Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
17.09.2015, godz. 18:00, Sala Prób SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Najbliższy piątek:
Co tańczyli i jak do tańca prosili kawalerowie rocznika 1880? – spotkanie z Jarosławem Wojciechowskim, choreografem Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, przewodniczącym Komisji Tańców Polskich polskiej sekcji CIOFF
18.09.2015, godz. 18:00, sala granatowa SOK, ul. T. Noniewicza 71

Wstęp wolny

afisz_resursa_wrzesien_maly

To kolejne wykłady z cyklu przybliżającego kulturę Suwałk i Suwalszczyzny sprzed I wojny światowej. Jest to element przygotowujący mentalnie nasze społeczeństwo do odbioru nowego widowiska Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” — mianowicie do „Balu w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”, którego premiera odbędzie się w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2015 roku.

Najbliższe, czwartkowe spotkanie to także ostatnia szansa na udział w – w charakterze uczestnika – w przedpremierowym „Balu w suwalskiej Resursie Obywatelskiej 1914 r.”, który odbędzie się kilka dni wcześniej w resursie, czyli obecnym muzeum okręgowym. Będzie to wyjątkowa sytuacja odtworzenia balu sprzed 100 laty, z udziałem ZPiT „Suwalszczyzna” i zainteresowanych uczestników.

Zainteresowani przejdą cały „kurs kształcenia elit początku XX wieku”, na który złożą się część teoretyczna – wykłady i część praktyczna – krótka nauka kroków tanecznych i etykiety. Chętni dostąpią zaszczytu uczestnictwa w przedpremierowym Balu w Resursie, który będzie miał miejsce w resursie obywatelskiej – obecnej siedzibie Muzeum Okręgowego w Suwałkach, w listopadzie 2015 roku. Bazą warsztatów będzie przygotowana wersja scenariuszowa widowiska „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”, opartego na opracowanych materiałach, reżyserowana przez choreografów.

Bal w powyższej formule rekonstrukcji artystycznej, planowany jest na 6 listopada 2015 roku, przed oficjalną premierą w wersji scenicznej. Nabór chętnych do uczestnictwa w rekonstruowanym Balu w Resursie Obywatelskiej AD 1914 zakończy się podczas czwartkowego wykładu.

Kontakt z koordynatorem spotkań: Piotr Kuczek, piotr.kuczek@soksuwalki.eu

Link do pierwszego wykładu – tutaj.

Top