Jubileuszowy rok ZPiT „Suwalszczyzna”

Skąd tak długie milczenie na naszej stronie i czemu to tak ważne? Rok 2016 to ważny rok dla miłośników muzyki, pieśni i tańca – to rok jubileuszu 65-lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.

Cóż wart byłby zespół bez tradycji, jedni przychodzą dla tańca, inni dla tradycji, kolejni dla urody naszych dziewcząt.

Cóż wart byłby zespół bez tradycji, jedni przychodzą dla tańca, inni dla tradycji, kolejni dla urody naszych dziewcząt.

Początek roku niełatwy – należało rozliczyć ubiegłoroczne projekty Zespołu, wytańczyć, co się obiecało, przygotować nową ofertę koncertową „Balu w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” Na tych działaniach minął styczeń i luty. W końcówce karnawału „Suwalszczyzna” zaprezentowała widowisko na  rodzimej scenie SOK, zaspokajając apetyty tych suwalczan, którzy nie zmieścili się na premierze.

Marzec – to intensywne przygotowania nowego narybku (zachęceni pięknymi frakami i sukniami, nowi chłopcy do nas przyszli, więc ruch po stronie altów i sopranów zrobił się także niemały).

W kwietniu odbył się dwudniowy wyjazd „Suwalszczyzny” na podbój stolicy Białorusi , Mińska. Uczestniczyliśmy tam w dużym koncercie pt. „Spotkanie przyjaciół” w Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku. Relacja – tutaj.

I tak doczekaliśmy wiosny, z nowymi siłami, bagażem doświadczeń i… wielkimi planami na Jubileusz.

 

Pierwszy suwalskkii folkbal. To zaledwie początek wspomnień, kropla w oceanie archiwów Zespołu.

Pierwszy suwalski folk bal. To zaledwie początek wspomnień, kropla w oceanie archiwów Zespołu.

 

Niniejszym więc ogłaszamy wiodący temat 2016 roku, jeśli chodzi o działania wokół dziedzictwa Suwalszczyzny które promujemy na naszej stronie. To jubileusz 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.

Finałowe obchody jubileuszu zaplanowano na 28-29 października 2016 roku. Zapraszamy obecnych i byłych członków zespołu, suwalczan i gości; dawnych choreografów, kapelmistrzów i chórmistrzów oraz wszystkich przyjaciół Zespołu. Przygotowujemy film wspomnień, wystawę zdjęć, wydawnictwo i nieco niespodzianek, a także oczywiście koncert na dużej scenie SOK, ukazujący wiele elementów naszego dorobku tanecznego.

A o tym, jak wiele się działo, wiedzą najlepiej sami tancerze i nasi widzowie. Taneczne regiony Polski, cała garderoba strojów ludowych, romanse z tańcem flamandzkim, litewskim, bułgarskim… I wreszcie zbudowane solidne podstawy tańców regionalnych Suwalszczyzny, rodzimego regionu a także tańców historycznych i narodowych.

Zachęcamy do śledzenia strony, na której już wkrótce będą się ukazywać aktualności dotyczące Jubileuszu.

No dobrze, jubileusz... Ale przydałby się jakiś projekt na nowe widowisko.

No dobrze, jubileusz… Ale przydałby się jakiś projekt na nowe widowisko.

Top