Bal — rekonstrukcja 6.11.2015

Przedpremierowe wykonanie „Balu w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” odbyło się 6 listopada 2015 roku w autentycznych warunkach sali balowej dawnej resursy obywatelskiej (dzisiejsze Muzeum Okręgowe), udostępnionej dzięki uprzejmości dyrektora muzeum Jerzego Brzozowskiego.

Bal odbył się w czasie rzeczywistym. Punktualnie o godzinie 20.00 damy i stateczni obywatele w towarzystwie swoich dam oraz córek bądź dziewcząt przebywających pod opieką, a także młodzi kawalerowie, wkraczali kolejno do sali balowej, gdzie, anonsowani przez Wodzireja, witali się z Prezesostwem Balu.

„Państwo Wacław i Eleonora Kunc z córką i Jadwigą Bigielmajerówną”. — — Przywitanie z prezesem i prezeoswą Balu.

„Państwo Wacław i Eleonora Kunc z córką i Jadwigą Bigielmajerówną”. — — Przywitanie z prezesem i prezesową Balu.

Program Balu obejmował tańce i wspólne pieśni, a także „siurpryzy” przygotowane przez Wodzireja. Goście bawili się wyśmienicie. Suwalska młodzież zadebiutowała kadrylem, wirowała w walcu, prześcigała się w mazurze. Patroni cierpliwie znosili amory kawalerów, którym pozwolono się zapisać zawczasu do karnecików ich córek, od czasu do czasu włączając się w taneczną zabawę. Pokojowi czuwali, aby nic nie zakłóciło tego wyjątkowego wieczoru.

Wielki błękit, wielki zachwyt. Kadry w sali balowej suwalskiej resursy AD 2015.

Wielki błękit, wielki zachwyt. Kadry w sali balowej suwalskiej resursy AD 2015.

Tego wieczoru jednak, prócz przewidzianych przez scenariusz „niespodzianek” pojawiła się jedna niespodzianka prawdziwa — w postaci obecności mademoiselle Claire, zaprzyjaźnionej choreografki z Warszawy, która przeprowadziła lekcję kadryla… francuskiego (trzeba bowiem wiedzieć, że  uczestnicy Balu przygotowali ten taniec, ale w wersji angielskiej). Jako że instruktaż był doskonale czytelny, goście poradzili sobie znakomicie.

Mademoiselle Claire (Klara Wojciechowska) i Wodzirej (Przemysław Turowski).

Mademoiselle Claire (Klara Wojciechowska) i Wodzirej (Przemysław Turowski).

Pierwszy Bal w tym stuleciu — śmiało można tak go określić! — zaszczycił swą obecnością Mistrz Jarosław Wojciechowski, który przygotował scenariusz, choreografię i reżyserię całego widowiska. Wraz z nim na Balu stawił się zresztą pełny skład przygotowujących wydarzenie osobistości: Mme Małgorzata Wojdełko — choreograf i kieownik zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”; maestro Krzysztof Krzesicki, autor aranżacji muzyki do Balu, kapelmistrz; dr Ignacy Ołów, autor aranżacji wokalnych pieśni; Mirosław Nalaskowski, spiritus movens całego przedsięwzięcia.

Warto też odnotować obecność sprzyjających nam Dam i kawalerów: dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury Bożeny Kamińskiej; kierowniczki Działu Animacji i Edukacji Kulturalnej Doroty Skłodowskiej, właścicielki salonu sukien (w którym powstały balowe kreacje) Anastazji Kuźniecow; historyka i konsultanta dra Krzysztofa Skłodowskiego. Większość z tych osobistości pozwoliła się wciągnąć do tańca…

Jarosław Wojciechowski i Małgorzata Wojdełko. Wyżej na scenie Krzysztof Krzesicki. Towarzystwu przyklaskuje Piotr Kuczek. W tle kapelmistrz Krzysztof Krzesicki.

Jarosław Wojciechowski i Małgorzata Wojdełko. Wyżej na scenie Krzysztof Krzesicki. Wartę pełni (pierwszy plan) Piotr Kuczek. W tle kapelmistrz Krzysztof Krzesicki.

Całość została sfilmowana na potrzeby dokumentacyjne i reklamowe (SVStudio Bogusław Wasilewski).

Rejestracje Pierwszego Balu w sieci:

  • filmowe migawki z Balu, prezentujący klimat, przygotowania, tańce i nastrój tego wyjątkowego wieczoru (Youtube, opublikowany 13.11.2015)

 

Historyczne zdjęcie

Historyczne zdjęcie uczestników Pierwszego Balu w Resursie AD 2015.

Rekonstrukcja została także sfotografowana przez artystę fotografa Krzysztofa Mierzejewskiego, którego to dziełem jest zamieszczona tu galeria zdjęć.

 

Top