Bal — rekonstrukcja 6.11.2015
Przedpremierowe wykonanie „Balu w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” odbyło się 6 listopada 2015 roku w autentycznych warunkach sali balowej dawnej resursy obywatelskiej (dzisiejsze Muzeum Okręgowe), udostępnionej dzięki uprzejmości dyrektora muzeum Jerzego Brzozowskiego.
Bal odbył się w czasie rzeczywistym. Punktualnie o godzinie 20.00 damy i stateczni obywatele w towarzystwie swoich dam oraz córek bądź dziewcząt przebywających pod opieką, a także młodzi kawalerowie, wkraczali kolejno do sali balowej, gdzie, anonsowani przez Wodzireja, witali się z Prezesostwem Balu.

„Państwo Wacław i Eleonora Kunc z córką i Jadwigą Bigielmajerówną”. — — Przywitanie z prezesem i prezesową Balu.
Program Balu obejmował tańce i wspólne pieśni, a także „siurpryzy” przygotowane przez Wodzireja. Goście bawili się wyśmienicie. Suwalska młodzież zadebiutowała kadrylem, wirowała w walcu, prześcigała się w mazurze. Patroni cierpliwie znosili amory kawalerów, którym pozwolono się zapisać zawczasu do karnecików ich córek, od czasu do czasu włączając się w taneczną zabawę. Pokojowi czuwali, aby nic nie zakłóciło tego wyjątkowego wieczoru.
Tego wieczoru jednak, prócz przewidzianych przez scenariusz „niespodzianek” pojawiła się jedna niespodzianka prawdziwa — w postaci obecności mademoiselle Claire, zaprzyjaźnionej choreografki z Warszawy, która przeprowadziła lekcję kadryla… francuskiego (trzeba bowiem wiedzieć, że uczestnicy Balu przygotowali ten taniec, ale w wersji angielskiej). Jako że instruktaż był doskonale czytelny, goście poradzili sobie znakomicie.
Pierwszy Bal w tym stuleciu — śmiało można tak go określić! — zaszczycił swą obecnością Mistrz Jarosław Wojciechowski, który przygotował scenariusz, choreografię i reżyserię całego widowiska. Wraz z nim na Balu stawił się zresztą pełny skład przygotowujących wydarzenie osobistości: Mme Małgorzata Wojdełko — choreograf i kieownik zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”; maestro Krzysztof Krzesicki, autor aranżacji muzyki do Balu, kapelmistrz; dr Ignacy Ołów, autor aranżacji wokalnych pieśni; Mirosław Nalaskowski, spiritus movens całego przedsięwzięcia.
Warto też odnotować obecność sprzyjających nam Dam i kawalerów: dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury Bożeny Kamińskiej; kierowniczki Działu Animacji i Edukacji Kulturalnej Doroty Skłodowskiej, właścicielki salonu sukien (w którym powstały balowe kreacje) Anastazji Kuźniecow; historyka i konsultanta dra Krzysztofa Skłodowskiego. Większość z tych osobistości pozwoliła się wciągnąć do tańca…

Jarosław Wojciechowski i Małgorzata Wojdełko. Wyżej na scenie Krzysztof Krzesicki. Wartę pełni (pierwszy plan) Piotr Kuczek. W tle kapelmistrz Krzysztof Krzesicki.
Całość została sfilmowana na potrzeby dokumentacyjne i reklamowe (SVStudio Bogusław Wasilewski).
Rejestracje Pierwszego Balu w sieci:
- filmowe migawki z Balu, prezentujący klimat, przygotowania, tańce i nastrój tego wyjątkowego wieczoru (Youtube, opublikowany 13.11.2015)
Historyczne zdjęcie uczestników Pierwszego Balu w Resursie AD 2015.
Rekonstrukcja została także sfotografowana przez artystę fotografa Krzysztofa Mierzejewskiego, którego to dziełem jest zamieszczona tu galeria zdjęć.
- „…[balów] pragną trzynasto- i czternastoletnie dziewczęta, po raz pierwszy wkładające długie suknie. Wszystkie, z małymi wyjątkami, były lub wydawały się ładniutkie; uśmiechały się z takim zachwytem, tak im gorzały oczki. (L. Tołstoj, Wojna i pokój, t. II)
- Do nauki kadryla przystąpili wszyscy goście Balu.
- Tak spełniają się marzenia.
- Pani w podróży, Mademoiselle Claire — kontenta z nauki tańca.
- W kadrylu nawet mały wzrostem stale się wielki.
- …na czele kolumny — pary debiutantów!
- Kwiat suwalskiej młodzieży.
- Książę nabywa kwiaty od państwa Turczynowiczów z misji dobroczynnej.
- Liczne tego wieczoru grono pań „z towarzystwa”.
- Panie Walery, gdzie pan był…
- Polka galopka.
- Niejeden nie ośmieli się wejść, gdzie bawi się elita tego miasta.
- Justyna Ołów jako Irena Staniszewska, solistka.
- Goście zasłuchani w pieśń „Na wzgórzach Mandżurii”
- Nie, nie, panie Adamie, jeszcze nie pora…
- Do mazura!
- Wdzięk, charme … mazur.
- Poloneza zaczyna Prezes Balu z małżonką przyszłego prezydenta miasta.
- Służba niezawodnie czuwa.
- Po wyjściu gości — mazurek nie dla oczu wszystkich.
- Wspólnie odśpiewana Pieśń Filaretów
- A oto i Wędrowny Fotograf. Popłoch na twarzach niektórych pań.
- Kto śmiał wpuścić tę bezecną parę na polski salon?
- Padespan, taniec niewątpliwej urody, rozbroił w końcu gości.
- Oberek — ruszyli w tany, jakich ta sala od stu lat nie zaznała.
- Mme Wojdełko i pan Krzysztof Skłodowski.
- Czy Mademoiselle Claire zgodzi się na jeden taniec?
- Magnezja wybuchowa… wybuchła!
- Rzadko ujawniający się inicjator projektu, konceptualista Mirosław Nlaskowski (nareszcie ujawniony!) w otoczeniu reżysera Jarosława Wojciechowskiego i fotografa Bogusława Wasilewskiego
- Poza salą balową…