W podsuwalskiej oberży, po sześciu latach od premiery

Był to wyjątkowy wieczór dla mieszkańców, ale i dla Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Po kilkumiesięcznych przygotowaniach pod kierunkiem choreografa Małgorzaty Wojdełko, kapelmistrza Krzysztofa Krzesickiego i chórmistrza Ignacego Ołowia wieczorem 9 czerwca 2017 roku zapaliły się światła sceny i ruszyła… pełna wersja fabularyzowanego widowiska taneczno- teatralnego „W podsuwalskiej oberży, czyli sceny z wielokulturowych Suwałk przełomu XIX i XX wieku” Zespołu Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA w reżyserii Jarosława Wojciechowskiego.

I oberża, i szewcy, i dziewczęta, i arendarz – zamieszanie! Sala im. Andrzeja Wajdy, „W podsuwalskiej oberzy” Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, 9.06.2017. Fot. Wojciech Otłowski

Spektakl miał premierę we wrześniu 2011 roku podczas jubileuszu 60-lecia Zespołu, kiedy to Suwałki nie miały jeszcze sali teatralno-widowiskowej z prawdziwego zdarzenia. Widowisko będzie zaprezentowane po raz pierwszy w Suwalskim Ośrodku Kultury, na scenie z prawdziwego zdarzenia, ze światłami i dźwiękiem, prawdziwą kurtyną i prawdziwymi kulisami — po prostu w odpowiednich, komfortowych warunkach.

Fragmenty „Oberży”, w formie potańcówek, etiud, wiązanek tańców oraz zabaw charakterystycznych dla regionu Suwalszczyzny widzowie i miłośnicy Zespołu mogli oglądać podczas wielu imprez organizowanych w mieście, regionie oraz w kraju i poza jego granicami. Jednak pełna wersja spektaklu, z szewcami w zakładzie szewskim oraz przejściem do oberży w sobotni wieczór – pokazana została dopiero teraz.

Ale nie była to jedyna zmiana w programie. Wielką nowością, będącą niewątpliwym atutem aktualnej wersji spektaklu jest udział grupy „Patronów”, czyli dorosłych obywateli Suwałk z dumą kultywujących i kontynuujących lokalne tradycje. Grupa została włączona do widowiska tworząc pełnowymiarowy drugi plan, tak oczywisty w każdej niegdysiejszej karczmie i na każdej zabawie czy potańcówce.

Był to dla nas ważny moment, ciągłości dziejów Zespołu i naszego dążenia do utrzymywania pulsu naszej tradycji w dobrym stanie.

Najbardziej wzruszający, zakulisowy moment rozpoczęcia koncertu. Dokonało się…

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z widowiska, autorstwa Piotra Kopciała.

 

Zapraszamy też na stronę naszego niezawodnego patrona medialnego – Niebywałe Suwałki, gdzie jest relacja i galeria zdjęć Wojciecha Otłowskiego. Dziękujemy, chłopaki, za te piękne zdjęcia. Bez Was byłby to ulotny moment, a tak – przechodzimy do wieczności!

 

 

Twórcy widowiska:

Reżyseria i choreografia: Jarosław Wojciechowski

Aranżacje muzyczne:  kapelmistrz Krzysztof Krzesicki

Aranżacje wokalne, przygotowanie chóru: chórmistrz Ignacy Ołów

Przygotowanie zespołu: choreograf Małgorzata Wojdełko

 

Na koniec jeszcze garść wspomnień z przygotowań do Rekonstrukcji:

Znamienna chwila, Marta i Konczita porzuciły stan spoczynku i wróciły do Zespołu.

Nowe tancerki dobierają dawno oczekujące je stroje.

Pani Gosia rozpisuje sceny, scenariusze, konferansjerkę i całe mnóstwo innych papierów.

Przed koncertem – Ula z kapeli stroi cymbały wileńskie.

Wzajemne zabiegi uspokajające i antystresowe.

W Garderobie po występie. Wszystko wskazuje na to, że wszystko się udało…

Top