Cmentarz – księgi zatrzymanego czasu

Nagrobki tak jak inne ku następnej pamięci stawiane gmachy, są najtrwalszymi, a zarazem najoczywistszymi dowodami dziejów krajowych, odmian rozmaitych: gdyż z napisów w ich umieszczonych dochodzić można pory czasów, w których się czyny rozmaite wydarzały. [Ignacy Krasicki] 

Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej – dział Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – rozpoczęła dokumentowanie grobów osób spoczywających na zabytkowym suwalskim cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. Oto jej pierwszy apel:

Biblioteczny projekt pn. „𝐒𝐮𝐰𝐚𝐥𝐬𝐤𝐢 𝐜𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐳 – 𝐤𝐬𝐢𝐞̨𝐠𝐢 𝐳𝐚𝐭𝐫𝐳𝐲𝐦𝐚𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐮” dofinansowany przez Fundację BGK z programu „Moja mała ojczyzna” ma na celu upamiętnienie osób spoczywających na suwalskim cmentarzu.
O podzielenie się wspomnieniami apelujemy do wszystkich, którzy pamiętają (czy może są członkami rodzin) spoczywających na cmentarzu przy
ul. Bakałarzewskiej osób, o których warto opowiedzieć: społeczników, nauczycieli, wojskowych, rzemieślników, zapomnianych altruistów…
Z pewnością wielu z nas ma w rodzinie przodka, który pozostawił po sobie jakieś dzieło i warto go upamiętnić.

Z tych informacji powstanie schematyczny plan cmentarza rzymskokatolickiego z zaznaczeniem upamiętnionych miejsc pochówku, który będzie udostępniony na stronie internetowej Biblioteki digi.bpsuwalki.pl. Zebrane materiały posłużą też do realizacji filmu i wystawy w maju i czerwcu br.
Tymczasem zapraszamy na spotkanie organizacyjne chętnych wolontariuszy – młodzież i dorosłych – do tworzącej się grupy poszukiwania informacji o cmentarzu (a czasem i porządkowania grobów). 

𝐒𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐨𝐝𝐛𝐞̨𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐰 𝐬́𝐫𝐨𝐝𝐞̨ 𝟐𝟒 𝐬𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐢𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟒 𝐫. 𝐨 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟕.𝟑𝟎 𝐰 𝐏𝐫𝐚𝐜𝐨𝐰𝐧𝐢 𝐒𝐦𝐲𝐤𝐚ł𝐤𝐚 (𝐮𝐥. 𝐄. 𝐏𝐥𝐚𝐭𝐞𝐫 𝟑𝟑𝐀, 𝐩𝐚𝐫𝐭𝐞𝐫).

 

Celem działania jest upamiętnienie dawnych mieszkańców naszego miasta. Ich nagrobki to często ostatnie ślady ich istnienia. Już rozpoczęło się inwentaryzowanie najstarszych, zabytkowych sektorów, tj. A –K. Biblioteka, a także inni miłośnicy suwalskich zabytków, w tym Stowarzyszenie Miłośników Muzyki VIVA MUSICA oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny, także pracują nad gromadzeniem o zmarłych spoczywających w naszej nekropolii.

Opracowane opisy znajdą się w internetowej bazie na stronie www.digi.bpsuwalki.pl, e-mail: digi@bpsuwalki.pl, tel. 87 565 62 45. Zachęcamy do nadsyłania informacji, dzielenia się historią swoich przodków, z których każdy dokładał przecież małą lub większą cegiełkę do historii naszego miasta.

 

Skąd taki pomysł?

  • z uwagi na znaczenie historyczne wielu osób, dopóki żywa jest pamięć o nich
  • z uwagi na wartość zabytkową i artystyczną tej nekropolii, która z powodu współistnienia obok siebie, i to od blisko dwustu lat, siedmiu wyznań: pięciu chrześcijańskich, żydowskiego i mahometańskiego stanowi unikalne w skali europejskiej zjawisko prawdziwej wielokulturowości.

Nagrobek Joanny Samotyho zm. 1938, Wacława Samotyho 1863-1938. Przy grobie kartka informująca o możliwości „ponownego zagospodarowania”, czyli likwidacji nagrobka. Czy na pewno nie znajdzie się nikt, kto ma jakieś wiadomości o tej osobie?

Projekt Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach „Suwalski cmentarz – księgi zatrzymanego czasu” jest dofinansowany przez Fundację BGK z programu „Moja mała ojczyzna”.

 

Top