„Suwalszczyzna” marką Podlaskich Konsumentów

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna został liderem Plebiscytu o Nagrodę Podlaskich Konsumentów. Zespół zdobył 3014 głosów z blisko 12.500 oddanych. Dziękujemy wszystkim sympatykom Zespołu oraz naszego regionu, wspierającym instytucjom, firmom oraz mediom. Oficjalne wyniki plebiscytu oraz Podlaskie Marki wyłonione przez Kapitułę zostały wręczone 24 kwietnia 2018 roku podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Tak brzmi oficjalny komunikat ze strony internetowej organizatora Zespołu – Suwalskiego Ośrodka Kultury. A dla nas, tancerzy? Radość, duma, wdzięczność i poczucie, że jesteśmy zauważeni i potrzebni. Ale komu i do czego?

Do budowania tożsamości lokalnej mieszkańców północno-wschodniej Polski, od wieków przemieszanej kulturowo i społecznie.

Dla mieszkańców wsi – żeby utwierdzić ich w słuszności dziejowej swego miejsca i przywrócić wartość i szacunek dla pracy i wynikającej z niej tradycji.

Dla współczesnych mieszkańców miast – nie tylko w kontekście „łezki wspomnień” na ludową nutę Polski prowincjonalnej.

Dla miejskich inteligentów, którzy coraz częściej świadomie decydują się mieszkać na wsi, choć nadal pracują w miastach – i kształcą kolejnych inteligentów w społeczeństwach o korzeniach wiejskich.

I dla prawnuków bywalców Resursy sprzed wieku, i dla tych, których pradziadkowie w Oberżach bywali…

Byle nie zapomnieć, co w tych kontekstach oznacza lokalny etos.

I jeszcze umieć dać temu etosowi różnicowane wiarygodne świadectwo. Jak my – gdy niosły nas różne fale, od wielkości lat 50. przez kolejne wielkości i chwilowe katatonie i próby zniszczenia Zespołu przez lokalne interesy. Ale próby i wysiłki marginalizacji zawsze przynosiły odwrotny efekt. Sukcesy ostatnich lat Zespół zawdzięcza wspaniałym ludziom… i sobie. Stworzył własne propozycje, które same w sobie są instytucją: widowiska z mocnym umocowaniem w historii, wydawnictwa i medialny rozmach.

Życzymy sobie i Wam, drodzy współmieszkańcy małych ojczyzn, żeby wystarczyło nam energii i chęci do wspólnego kontynuowania lokalnych tradycji. Żeby tej energii i chęci nie zatrzymały żadne odgórne przeciwności losu.

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna w występach ostatnich sezonów.

I na koniec dziękujemy wszystkim, którzy oddali na nas głos, bo każdy z nas miał wielu sprzymierzeńców, którzy choć raz oglądali nas na scenie i w marcu postarał się o najwspanialszy bilet – głos na Suwalszczyznę”. A głosowała , o czym wiemy, Polska cała – Suwałki i Suwalszczyzna, Białystok, Warszawa, Podkowa Leśna, Józefów, Toruń, Gdańsk, Wejherowo, Olsztyn, Wrocław, Jelenia Góra, Lublin, Leżajsk, a bywało, że firmy rodzinne i nierodzinne… głosowałaby i zagranica, gdyby regulamin na to pozwolił – pozdrawiamy zespół Troczanie!

Ale my przecież wiemy, że znajomi to tylko część sukcesu. Prawdziwa Publiczność udowodniła, że jest większa, niż możemy sobie wyobrazić. I w ten sposób odbieramy sygnał, że Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” jest potrzebny, aby dalej nieść przez pokolenia dziedzictwo naszej kultury.

Dziękujemy!

 

Top