Spotkania z Mistrzami – wykład 1

Zgodnie z zapowiedzią (tutaj), rozpoczynamy przygotowania do Balu w Resursie Obywatelskiej 1914 r. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny na pierwszy z cyklu wykładów o epoce – historii, obyczajowości, tańcach plebejskich i tańcach salonowych, śpiewach, etykiecie balowej, modach fin de siècle’u. Przybliżą one zainteresowanym styl niegdysiejszego muzykowania, tańczenia… na terenach dawnego województwa wileńskiego przez I wojną światową.

Pierwsze spotkanie – wykład o życiu kulturalnym mieszczan suwalskich początku XX wieku – odbędzie się 11 czerwca (czwartek) 2015 r. o godz. 18.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5.

afisz_resursa_wyklad-1_maly

Dlaczego to ważne?

To pierwszy z cyklu wykładów, przybliżający kulturę Suwałk i Suwalszczyzny sprzed I wojny światowej. Podczas spotkania przedstawimy słuchaczom propozycję udziału – w charakterze uczestnika – w „Balu w suwalskiej Resursie Obywatelskiej 1914 r.”. Będzie to wyjątkowa sytuacja odtworzenia balu sprzed 100 laty, z udziałem ZPiT „Suwalszczyzna” i zainteresowanych uczestników.

Rozpoczynamy tworzenie grupy suwalczan – elity współczesnych obywateli miasta średniego pokolenia – która włączy się w „balową” historię elit początku XX wieku. Osoby uczestniczące w spotkaniach przygotowawczych wystąpią jesienią udział z Zespołem Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” w roli uczestników balu osadzonego w czasie karnawału 1914 r., tuż po otwarciu suwalskiej Resursy Obywatelskiej. Członkowie tej zadeklarowanej grupy poznają historię tamtego okresu, tańce, muzykę, obyczaje, zachowania, by wiernie oddać realia początku XX wieku w Suwałkach.

Bal w powyższej formule rekonstrukcji artystycznej, planowany jest na 6 listopada 2015 roku, przed oficjalną premierą w wersji scenicznej. Nabór chętnych do uczestnictwa w rekonstruowanym Balu w Resursie Obywatelskiej AD 1914 odbędzie się właśnie podczas pierwszego wykładu z cyklu „Spotkania z Mistrzami”.

Zainteresowani przejdą cały „kurs kształcenia elit początku XX wieku”, na który złożą się część teoretyczna – wykłady i część praktyczna – krótka nauka kroków tanecznych i etykiety. Chętni dostąpią zaszczytu uczestnictwa w przedpremierowym Balu w Resursie, który będzie miał miejsce w resursie obywatelskiej – obecnej siedzibie Muzeum Okręgowego w Suwałkach, w listopadzie 2015 roku. Bazą warsztatów będzie przygotowana wersja scenariuszowa widowiska „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”, opartego na opracowanych materiałach, reżyserowana przez choreografów.

Więcej szczegółów podczas spotkania.

Kontakt z koordynatorem spotkań: Piotr Kuczek, piotr.kuczek@soksuwalki.eu

Top