zabawy ruchowe o charakterze tanecznym

Zabawy ruchowe o charakterze tanecznym na Suwalszczyźnie odtwarzano w latach 90. XX wieku, na bazie zespołu „Pogranicze” z Szypliszk. Kilka z tych zabaw (np. „Idź ty sobie”) zostało upowszechnionych przez instruktorów Suwalskiego Ośrodka Kultury; obecnie są one wykorzystywane w edukacji tanecznej w suwalskich przedszkolach i szkołach.

Poniżej publikacja fragmentów poszczególnych zabaw.

 

„Niteczka”

To taniec korowodowy o charakterze zabawy, wykonywany tylko ze śpiewem przez dzieci lub dorosłych. Polega na zwinięciu i rozwinięciu spirali z trzymających się za ręce uczestników tańca. Jedna z osób pełni rolę prowadzącego zabawę.

Przykład rekonstrukcji tanecznej zabawy ruchowej w trakcie badań etnochoreotechnicznych. Odtwarzana jest niegdysiejsza zabawa taneczna „Niteczka”, w której kiedyś uczestniczyły dorastające panienki. Od lat siedemdziesiątych XX w. zabawa ma zastosowanie jedynie w środowisku dziecięcym. Ta taneczna zabawa ruchowa winna być realizowana bez akompaniamentu (a capella), a jedynie przy śpiewie osób uczestniczących w zabawie.

Nagranie z badań prowadzonych przez Dariusza Kubinowskiego z Lublina, przy współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury w Suwałkach. Rejestracja WDK Suwałki. Szypliszki, 23.02.1992. Materiał zdigitalizowany przez Suwalski Ośrodek Kultury w ramach projektu MKiDN 2014-2015.

„Niteczka” we współczesnym wykonaniu zespołu „Dzieci Suwalszczyzny”

Praktyczne i zastosowanie zrekonstruowanej zabawy ruchowej „Niteczka” przez dzieci. Zabawę pokazano podczas imprezy plenerowej XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek” 18.06.2015. Rejestracja Bogusław Wasilewski. Materiał opracowany przez Suwalski Ośrodek Kultury w ramach projektu MKiDN 2014-2015.

 

„Róża”

Taniec korowodowy — korowód kolisty, zamknięty z jednym solistą w środku — o charakterze zabawy. Kolejne części tańca są wykonywane w coraz szybszym tempie. Zabawie towarzyszy śpiew. Wszyscy uczestnicy (dowolna liczba osób) ujmują się w duże koło. Jedna osoba zastanawia się, kogo wybrać spośród tańczących w kole. Pozostali tańczą w kole, często zmieniając kierunek krążenia w niespodziewanych momentach. Często decyduje o tym jeden silniejszy chłopiec, który przeciąga całe koło to w jednym, to w drugim kierunku.

Zabawa „Róża” zaprezentowana przez Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” na Międzynarodowym Festiwalu dla Młodzieży „My Razem” w Pasvalis (Litwa) organizowanym w ramach święta odzyskania niepodległości przez Litwę, 10.03.2010.

Materiał zdigitalizowany przez Suwalski Ośrodek Kultury w ramach projektu MKiDN 2014-2015.

„Róża” we współczesnym wykonaniu zespołu „Dzieci Suwalszczyzny”

Praktyczne i zastosowanie zrekonstruowanej „Róży” przez dzieci. Zabawę pokazano podczas imprezy plenerowej XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek” 18.06.2015. Rejestracja Bogusław Wasilewski. Materiał opracowany przez Suwalski Ośrodek Kultury w ramach projektu MKiDN 2014-2015.

 

Top