Andrzej Wajda i ZPiT „Suwalszczyzna”

Znany to z historii ZPiT „Suwalszczyzna” fakt, że teksty wielu pieśni zespołu były autorstwa suwalczanki Marii Konopnickiej. Pora na ukazanie związku z kolejną znaną osobistością urodzoną w Suwałkach – z Andrzejem Wajdą.

Chyba każdy mieszkaniec naszego miasta wie, że Andrzej Wajda urodził się w Suwałkach 90 lat temu, 6.03.1926 roku. Ojciec przyszłego reżysera był oficerem w suwalskim 41. Pułku Piechoty Marszałka Józefa Piłsudskiego. Suwalskie lata Andrzeja Wajdy to pierwsze osiem lat jego życia; w 1934 roku jego ojciec został przeniesiony wraz z rodziną do Rado­mia.

W najbliższy czwartek, 16 czerwca 2016 roku Andrzej Wajda złoży oficjalną wizytę w swoim rodzinnym mieście. Suwalski samorząd postanowił, że uczci wybitnego suwalczanina, nadając jego imię dużej scenie  Suwalskiego Ośrodka Kultury. Ten symbol zostanie przypieczętowany odsłonięciem specjalnej tablicy oraz fragmentem widowiska taneczno-teatralnego „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914” Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.

 

Z tej okazji warto przypomnieć kulturalne związki Andrzeja Wajdy z Suwałkami, a w szczególności wydarzenia, w których wizytówką Suwałk był Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.

ZPIT_suwalszczyzna_logo_2016

„Pan Tadeusz”

Wśród kilkudziesięciu filmów Andrzeja Wajdy istotne miejsce zajmuje ekranizacja epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza (1999 r.). Sceny do filmu realizowano m.in. w okolicach Smolnik.

Jedenaście lat później, w 2010 roku, nasz Zespół zrealizował pierwsze w swojej historii widowisko taneczno-teatralne oparte na tym samym dziele, z muzyką Fryderyka Chopina, pokoleniowego rówieśnika Mickiewicza. Może nie dla porównań, ale… dla dumy, że wielkie dzieła znajdują  swoich kontynuatorów, wśród których i my jesteśmy, zamieszczamy poniższe zdjęcia. Widowisko zatytułowane „Kochajmy się” ZPiT „Suwalszczyzna” wyreżyserował choreograf Jarosław Wojciechowski. Autorem poniższego kongenialnego zdjęcia, jak i pozostałych zdjęć z widowiska, jest Krzysztof Mierzejewski.

Pamiętna scena zapoznania Tadeusza i Zosi. W tle złowrogo spogląda Telimena (niezapomniana Natalia Ołów).

Pamiętna scena zapoznania Tadeusza i Zosi. W tle złowrogo spogląda Telimena (niezapomniana Natalia Ołów).

Delikatność budzącego się uczucia w kujawiaku Zosi i Tadeusza.

Delikatność budzącego się uczucia w kujawiaku Zosi i Tadeusza.

Wyjście do finałowego poloneza.

Wyjście do finałowego poloneza.

Finałowy polonez.

Finałowy polonez…

...czyli po prostu „Kochajmy się!”

…czyli po prostu „Kochajmy się!”

 

Honorowy Obywatel Miasta Suwałk

W 2000 roku Andrzej Wajda został uhonorowany przez władze miasta tytułem Honorowego Obywatela Miasta Suwałk. Tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” towarzyszyli wybitnej osobistości w charakterze asysty.

Reżyser otrzymał między innymi dywan dwuosnowowy – symbol najlepszych ludowych tradycji tkackich Suwalszczyzny, a także pamiątkowe dyplomy i dzieła sztuki (m.in. widoczny na zdjęciu obraz Andrzeja Strumiłły).

Andrzej Wajda w asyście Zespołu.

Andrzej Wajda w asyście Zespołu.

 

„Sztuka i Środowisko”

I jeszcze jedna kulturowa historia łączy Andrzeja Wajdę z Suwałkami i Suwalszczyzną. Przez wiele lat reżyser był uczestnikiem spotkań plenerowych „Sztuka i Środowisko” nad Wigrami, organizowanych przez ówczesne BWA (Biuro Wystaw Artystycznych) w Suwałkach. Plenery te organizowane były w latach 1977-1994 z udziałem Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W spotkaniach uczestniczyli twórcy z różnych dziedzin sztuki, teoretycy sztuki i naukowcy z kraju i świata.

Komisarzem organizacyjnym tych spotkań i zapraszającym był Zdzisław Jaroszek, ówczesny dyrektor BWA, a pomysłodawcą udziału Andrzeja Wajdy w spotkaniach — Andrzej Strumiłło i to im należy oddać pamięć zasług w kontaktach z wielkim reżyserem.

Nota bene Zdzisław Jaroszek jest ojcem obecnej choreografki ZPiT „Suwalszczyzna” Małgorzaty Wojdełko (ale któż by o tym nie wiedział!).

W naszym archiwum nie odszukaliśmy jeszcze zdjęcia ówczesnego dyrektora BWA, za to dysponujemy fotografią jego córki z czasów, gdy w Wigrach organizowane były plenery z udziałem Andrzeja Wajdy. Małgorzata Wojdełko – tancerka ZPiT „Suwalszczyzna”, 1981 r.

W naszym archiwum nie odszukaliśmy jeszcze zdjęcia ówczesnego dyrektora BWA, za to dysponujemy fotografią jego córki z czasów, gdy w Wigrach organizowane były plenery z udziałem Andrzeja Wajdy. Małgorzata Wojdełko (pośrodku) – tancerka ZPiT „Suwalszczyzna”, 1981 r.

 

Za trzy dni po raz kolejny kultura i sztuka połączy Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” z wybitną postacią polskiego teatru i kina.

Linki dot. nadchodzącego wydarzenia:

http://niebywalesuwalki.pl/2016/06/andrzej-wajda-wraca-do-suwalk/

http://radio5.com.pl/andrzej-wajda-odwiedzi-suwalki/

http://dwutygodniksuwalski.pl/a-wajda-w-suwalkach/

http://um.suwalki.pl/andrzej-wajda-odwiedzi-suwalki/

 

Top