Dokumentacja repertuaru wokalnego najstarszych śpiewaczek Suwalszczyzny

Tym razem przedstawiamy aktualności z życia autentycznego lokalnego folkloru. Małgorzata Makowska zakończyła półroczne stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona repertuaru wokalnego najstarszych śpiewaczek Suwalszczyzny”. Jej praca dotyczyła udokumentowania i upowszechnienia repertuaru wokalnego trzech najstarszych, uznanych i wielokrotnie nagradzanych śpiewaczek ludowych powiatu suwalskiego: Anny Andruszkiewicz z Wiżajn, Heleny Napierały ze Starego Folwarku i Stanisławy Czuper z Wysokiego koło Raczek.

Stypendystka

Małgorzata Makowska. Folklorystka, animatorka, śpiewaczka, muzykantka (gra na tradycyjnych polskich instrumentach tj. harmonia pedałowa, skrzypce, bębenek, basy). Dwukrotna stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2008, 2016). Laureatka ogólnopolskich konkursów związanych z muzyką tradycyjną m. in.  Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą – II nagroda w kategorii solistów śpiewaków (2014), Ogólnopolski Festiwal „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej – II nagroda w kategorii grup śpiewaczych (2017),  Festiwal „Nowa Tradycja” Polskiego Radia – Grand Prix z zespołem Poszukiwacze Zaginionego Rulonu (2012) oraz I miejsce z zespołem Dautenis (2005). Instruktorka śpiewu dla zespołów ludowych na Suwalszczyźnie, organizatorka potańcówek w dawnym stylu. Dokumentalistka tradycji lokalnych.

Małgorzata Makowska z harmonią pedałową, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych Kazimierz Dolny nad Wisłą.

 

Praca stypendialna

Projekt zakładał udokumentowanie i upowszechnianie repertuaru wokalnego trzech najstarszych, uznanych i wielokrotnie nagradzanych śpiewaczek ludowych powiatu suwalskiego: Anny Andruszkiewicz z Wiżajn (ur. 1923 r.), Heleny Napierały ze Starego Folwarku (ur. 1929 r.) i Stanisławy Czuper z Wysokiego koło Raczek (ur. 1936 r.). Przedsięwzięcie realizowano od lipca 2017 do stycznia 2018 r. w trzech gminach powiatu suwalskiego: Wiżajny (wieś Wiżajny), Raczki (wieś Wysokie), Suwałki (wieś Stary Folwark, wieś Krzywe i miasto Suwałki). Efektem działań jest zbiór nagrań i tekstów pieśni oraz obrzędów. Nagrano łącznie 53 pieśni w tym weselne, sieroce, żniwne i ballady. Przeprowadzono również wywiady na temat obrzędu weselnego w poszczególnych wsiach, obrzędów wielkanocnych, bożonarodzeniowych i związanych z dniem św. Jana (czerwiec).

Projekt zakończył się dwoma koncertami. Pierwszy odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzywem dn. 19 stycznia 2018 r., w którym wzięły udział Helena Napierała, Stanisława Czuper z wnuczką Anitą Czuper oraz Małgorzata Makowska. Drugi koncert odbył się w Suwalskim Klubie Seniora 20 stycznia 2018 r., w którym zagrała Kapela Przeroscka Ziuna. Program artystyczny stanowiły wybrane i opracowane pieśni z repertuaru solistek.

Półroczne stypendium  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwało od lipca do grudnia 2017 roku.

Opracowaną dokumentację wraz z nagraniami udostępniamy na niniejszej stronie do użytku konsultacyjnego i porównawczego dla zainteresowanych, zespołów i śpiewaków ludowych, badaczy i ogółu potomności.

 

Anna Andruszkiewicz z wnuczką Marysią. pośrodku Małgorzata Makowska. Fot. Miłosz Kozakiewicz

 

Stanisława Czuper i Małgorzata Makowska. Fot. Miłosz Kozakiewicz

 

Informacje, teksty i nagrania pieśni w dziale „Zespoły”.

Top