Wsłuchaj się w Suwalszczyznę… online

Gośka Makowska. Uparty praktyk. Niezależne źródło muzyki źródłowej. Wyszła z koleiny pod tytułem „Biada tradycji, biada! Wszystko ginie i przepada…”, włożyła na głowę koronę (nader harmonijną), wzuła buty (te do pedałowania na harmonii pedałowej), wbiła w pole własny drogowskaz i poszła w obranym kierunku. Drogowskaz, czy raczej szyld tej nieustępliwej firmy, odręcznie napisany głosi „Była energia w ludziach, jest i będzie. O, patrzcie, właśnie jest”.

Małgorzata Makowska

 

Publikujemy efekty najnowszego przedsięwzięcia muzycznego Małgorzaty Makowskiej, kulturoznawcy w zakresie folklorystyki i etnologii, śpiewaczki, muzykantki, animatorki kultury. Projekt dotyczył podjęcia z domowego archiwum zbiorów gromadzonych przez lata kontaktów z muzykantami i śpiewakami ludowymi i za pomocą Internetu – przywrócenie wybranych fragmentów zasobu muzycznego do powszechnego obiegu.

Warty uwagi jest sposób, w jaki to uczyniła – skoro pieśni są niedostępne, a czasem nawet wątpliwe są prawa ich rozpowszechniania – Małgorzata Makowska sama zaśpiewała i zagrała 30 wspaniałych fragmentów ludowego dziedzictwa Suwalszczyzny… ponieważ to potrafi.

Oto na przykład…

Dobrze, że Gośka jest na Suwalszczyźnie, bo w różnych regionach są różni ludzie, w naszym też – działają niezależnie, ale ona dodatkowo obdarowuje ten portal i uzupełnia go swoimi dokonaniami w dziedzinie ochrony, utrwalania i przede wszystkim kontynuacji muzyki ludowej i pieśni wiejskiej Suwalszczyzny.

Jej własnymi słowami:

Dla mnie muzyka tradycyjna ma sens, gdy wytwarza się wspólna energia muzykanta ze słuchaczem, tancerzem. Dawniej w świecie bez prądu,  ludzie tworzyli małe społeczności, a wspólne spotkania przy muzyce, śpiewie, pozwalały przetrwać niekiedy bardzo
trudną rzeczywistość. Taką rzeczywistość mamy teraz a ja próbuję się w niej na nowo odnaleźć. Wszystkie koncerty odwołane. Można zacząć płakać, albo…
Otworzyłam więc szufladę, gdzie odkładałam sprawy na później. „Później” właśnie nastało. 

Przejrzałam  nagrania sprzed 10 lat, zajrzałam do archiwów PAN, do pięknych publikacji, które ukazały się, niestety w niewielkim nakładzie (czytaj: tylko wybrańcy mają do nich dostęp).

Wybrałam 15 pieśni i 15 melodii instrumentalnych, które są mi bliskie, a które też pokazują, jak różnorodna i odmienna od innych regionów jest muzyka Suwalszczyzny.

A zatem wsłuchaj się w Suwalszczyznę. Zapraszam 🙂  

 

Pieśni Suwalszczyzny i muzyka w wykonaniu kontynuatorki ludowych tradycji Suwalszczyzny zostały dołączone do muzycznych zasobów tego portalu – tutaj.

 

Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

 

 

To jedno z nielicznych, bardzo nielicznych dobrych stron pandemii – przymusowe ograniczenie wolności sprzyja zwróceniu się ku zgromadzonym zasobom i zbiorom. Prezentowane pieśni i melodie są tego dowodem.

Top