65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA — zaproszenie do wspomnień

ZPIT_suwalszczyzna_logo_2016Z okazji jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” rozpoczynamy publikowanie kartek z historii Zespołu. Mimo, że powstało wiele zapisów, książka, nagrania i materiały, jest to zbiór wciąż niepełny. Ilu tancerzy, muzyków, tyle historii, w każdym niepowtarzalna.

Prosimy o dzielenie się wspomnieniami Waszego uczestnictwa w Zespole. Gromadzimy materiały o dawnej i najnowszej historii SUWALSZCZYZNY, które będą ukazywać się w sieci oraz w jubileuszowym wydawnictwie. Będzie to katalog ostatnich kilkunastu lat dokonań Zespołu, zawierający także część wspomnieniową z dawnych koncertów i spotkań.

Zwracamy się do dawnych członków Zespołu z prośbą o wspomnienia i zdjęcia. Bardzo zależy nam na osobistych relacjach oddających atmosferę dawnych lat, przybliżających klimat koncertów, wyjazdów, prób. Ważnym uzupełnieniem wspomnień będą zdjęcia lub prywatne nagrania audio lub wideo.

Materiały można dostarczyć do Biura Organizacyjnego Jubileuszu lub bezpośrednio do redaktora: piotr.kuczek@soksuwalki.eu.

Tymczasem zapraszamy do lektury.

hist_1951_wystep_s6_maly

 

Pierwsze lata

W 1951 roku Bolesław Walczuk wspólnie z muzykami Józefem Czeszkiewiczem i Henrykiem Szynkowskim postanowili założyć zespół, który otrzymał nazwę SUWALSZCZYZNA. Opiekę nad zespołem sprawowała Powiatowa Rada Związków Zawodowych Pracowników Handlu i Usług. W 1952 roku pojawiły się pierwsze sukcesy…

rep_krakowiak_1979_s8_maly W Wojewódzkim Domu Kultury w Suwałkach

W 1978 roku ówczesny dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki UW w Suwałkach – Zdzisław Wyszkowski i dyrektor WDK – Janusz Kopciał postanowili reaktywować zespół sprowadzając kierownika artystycznego i choreografa Irenę Goerke, kierownika kapeli Mariana Szaryńskiego i chórmistrza Janusza Wolniaka. Pierwsze koncerty w 1979 roku zebrały niekończące się owacje.

hist_1983_maly Szalone lata osiemdziesiąte

W 1980 roku do pracy w zespole przybył Jerzy Śniechowski z Lublina. Pod jego wymagającym kierownictwem SUWALSZCZYZNA odnosiła największe do tych lat sukcesy. Kierownictwo muzyczne przejął Aleksander Witkowski.

czer-1-2015_IMG_9839_m Dzieci Suwalszczyzny

Dzieci Suwalszczyzny, Mała Suwalszczyzna… W jakimś punkcie działalności jasnym stało się, że dla zachowania ciągłości artystycznej należy powołać grupę najmłodszych adeptów tanecznych tradycji. Tak powstały „Dzieci Suwalszczyzny”, które miały w przyszłości zasilić szeregi grupy reprezentacyjnej Zespołu.

03-kadryl_01_dscf_20151106-086_portret Kadra artystyczna zespołu – chórmistrz Ignacy Ołów

Jest z nami od 1978 roku. Był członkiem chóru, akompaniatorem, a obecnie jest chórmistrzem zespołu. Mimo trudności nie poddaje się bylejakości współczesnych czasów.

Ciąg dalszy nastąpi, historia będzie się rozrastać.

 

Nasi sprzymierzeńcy:

Mecenasi Kultury

reso logo_stacjapaliw

Partnerzy Strategiczni

logo buhmirage logo hotel Szyszko BLACK

Sponsorzy

pwik_logo2_2  logobs  logo_kruszbet-81x125

Partner bankietu

logo_sosenka_maly

 

 

 

Patroni medialni

TVP3_Bialystok_podst polskieradiobialystok_logoniebywale suwalki24 suwalkiinfo_logo tvsuwalki dwutygodnik GW_OK logo portalu Radio5 radio5

 

Top