Modry Len na nowo w Nowince

Od połowy kwietnia do końca 2021 r. na Suwalszczyźnie dział się kolejny projekt związany z ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
„Modry Len na nowo w Nowince” to projekt finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna; zadanie „Mistrz tradycji” uzyskane przez Małgorzatę Makowską, śpiewaczkę, folklorystkę i badacza niematerialnego dziedzictwa Suwalszczyzny. Projekt polegał na nauce pieśni w bezpośrednim przekazie. To już czwarte tego typu działanie na Suwalszczyźnie. Tym razem Mistrzynią jest Krystyna Rowińska (lat 75) śpiewaczka ludowa z Nowinki, członkini zespołu Modry Len, a uczennicą – Małgorzata Makowska.

Do naszego internetowego śpiewnika trafiają właśnie 22 pieśni. Zapraszamy do odsłuchania – tutaj.

W dziale Zespoły folklorystyczne regionu można posłuchać pozostałych nagranych śpiewaków, dokonanych głównie przez naszą wytrwałą badaczkę i wykonawczynię.

 

Krystyna Rowińska i Małgorzata Makowska, 2021.

 

Więcej info o działalności zespołu „Modry Len” z Nowinki poniżej i tutaj

Artykuł z gazety „Nasze Krajobrazy” (wklejony do śpiewnika zespołu Modry Len, pełniącego okazjonalnie funkcję kroniki zespołu.

 

Oto fragment wypowiedzi realizatorki projektu, Małgorzaty Makowskiej:

To był naprawdę wyjątkowy czas. Pani Krysia mimo trudnej sytuacji rodzinnej witała mnie zawsze z ogromną radością. Naprawdę było nam ciężko rozstawać się, bo przecież oprócz pieśni były jeszcze wspaniałe opowieści – jak to jeździła z zespołem „Modry Len” na ogólnopolskie festiwale, jak zdobywali nagrody, jak odtwarzali widowiska obrzędowe. Ach, jak jej oczy błyszczały, gdy o tym wszystkim wspominała.
Realizując projekt, przekonałam się po raz kolejny, jak ważna jest archiwizacja w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Mąż Pani Krysi, tj. Pan Piotr był wybitnym śpiewakiem pogrzebowym. No właśnie… był. Zmagał się długo z ciężką chorobą. Odszedł w październiku br. Widziałam jak gasł. Ale czekał i dopytywał kiedy przyjadę, że może jeszcze coś zaśpiewa. Czy ktoś go nagrał? Raczej nie. A szkoda. I znów poczucie: „nie zdążyłam”. Ale przecież wcześniej go nie znałam, kiedy był w pełni sił – zawsze znajdzie się jakieś wytłumaczenie. Za to teraz, prezentując Państwu pieśni od Pani Krysi, robię wielkie ufff… Udało się.

Redakcja DziedzictwaSuwalszczyzny zauważa przy tym, jak powoli, ale trwale rozwija się i pogłębia podtrzymanie żywotności ludowych pieśni i muzyki naszego regionu. Ochrona to przecież nie tylko zabezpieczenie w muzealnych magazynach, ale przede wszystkim przyjęcie tych zdobyczy i używanie ich przez następców… Cieszyć się wypada i obserwować, jak zbieranie pieśni wyraźnie przeradza się w coraz bogatsze otwarte Archiwum nagrań, a ze spotkań Małgorzaty z twórcami wynikają kolejne, coraz to nowe pomysły.

Dokumentację projektu wykonał Radosław Krupiński.

Projekt „Modry Len na nowo w Nowince” jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Top