Muzyczne głębiny jeziora Hańcza

Kiedy z końcem 2019 roku Małgorzata Makowska zakończyła rejestrację pieśni ludowych z repertuaru Eugenii Zaśkiewicz z Przerośli, nikt nie myślał, że repertuar ten rozwieje marazm przymusowej domowej izolacji w czasie epidemi koronawirusowej. Pieśni pani Gieni wystarczy na cały ten nieszczęsny czas…

Małgorzata Makowska po raz drugi podjęła się zadania udokumentowania, zabezpieczenia i przeniesienia z przeszłości w przyszłość kolejnej porcji pieśni ludowych z Suwalszczyzny. Jej projekt „Muzyczne głębiny jeziora Hańcza – pieśni Eugenii Zaśkiewicz” zyskał dofinansowanie z programu „Kultura ludowa i tradycja” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przedsięwzięcie miało na celu naukę pieśni ludowych na zasadzie bezpośredniego przekazu „mistrz – uczeń” z repertuaru Eugenii Zaśkiewicz – docenionej również w Polsce śpiewaczki ludowej, pochodzącej z Hańczy (gmina Przerośl), zamieszkałej w Przerośli. Uczennicą mistrzyni była Małgorzata Makowska – praktyk z pasją, a teraz już i z wieloletnim doświadczeniem w zakresie folkloru. Jest to drugi tego typu projekt na Suwalszczyźnie w zakresie śpiewu.

Małgorzata Makowska i Eugenia Zaśkiewicz. Przekaz tradycji.

 

Kilka informacji biograficznych o mistrzyni i uczennicy, podług starszeństwa oraz oczywistej hierarchii etnograficznej:

Mistrz – Eugenia Zaśkiewicz (ur. 1940 r.)

śpiewaczka ludowa z Przerośli. Pochodzi z muzykalnej rodziny. Jej ojciec Antoni Gwiazdowski z Hańczy grał na harmonii „warszawiance”, dziadek Władysław Gwiazdowski był śpiewakiem z bogatym repertuarem pieśni nabożnych i pogrzebowych.

Eugenia jest współzałożycielką zespołu ludowego Znaroku w Przerośli (2000 r.) Doceniana w Polsce – na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobyła następujące nagrody: III nagroda z zespołem Przeroślaczki w kategorii Duży – Mały (2006); II nagroda w kategorii solista śpiewak (2007); II nagroda z zespołem Znaroku w kategorii zespoły śpiewacze (2015).

 

Uczeń – Małgorzata Makowska (ur. 1983 r.)

kulturoznawca w zakresie folklorystyki i etnologii, śpiewaczka, muzykantka, animatorka kultury. Na co dzień mieszkanka Suwałk. Od 15 lat praktykuje śpiew tradycyjny „otwartym” głosem, a także grę na tradycyjnych instrumentach ludowych: harmonii pedałowej, skrzypcach, bębenku obręczowym, basach.

Doświadczenie muzyczne zdobywała od tradycyjnych wiejskich muzykantów i śpiewaków z regionów Suwalszczyzny, Radomszczyzny i Kurpi. Dwukrotna Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2008 r. i 2016 r.) W 2017 roku realizowała półroczne stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stypendiów prowadziła badania terenowe tj. wywiady z harmonistami, śpiewaczkami; rejestrowała i uczyła się ich repertuaru, jak również uczyła młodzież ze wsi Buda Ruska gry na ww. instrumentach. Małgorzata Makowska zna bardzo dobrze środowisko lokalne. Posiada doświadczenie w prowadzeniu warsztatów związanych z przekazywaniem tradycji muzycznych Suwalszczyzny.

Mistrzyni i uczennica (pośrodku) w zacnym otoczeniu folklorystów i śpiewaków ludowych. Zarzecze, 2019 r.

Doskonała robota. Wszystko udostępnione, w pierwszorzędnej ilości i jakości. Posłuchajcie pieśni bez liku – tutaj.

Top