Drugi rok nauki tkactwa dwuosnowowego na Suwalszczyźnie

Tkackie umiejętności wiejskich kobiet tradycyjnie były przekazywane była z pokolenia na pokolenie. Najważniejsze były tkaniny „wianne” — dywany dawane w posagu wychodzącym za mąż dziewczętom. Na Suwalszczyźnie już drugi rok przywracamy tę ginącą tradycję.

Ich charakter określa surowiec i unikalna technika. Używana przez tkaczki wełna owcza, ręcznie przędziona i skręcana podwójnie podkreślała indywidualne cechy tkaniny podwójnej — naturalną barwę, połysk i fakturę.

Fragment tkaniny dwuosnowowej ze zbiorów Suwalskiego Ośrodka Kultury

W 2016 roku w Suwalskim Ośrodku Kultury realizowany był projekt warsztatowy dotyczący przywrócenia umiejętności tkania techniką dwuosnowową na Suwalszczyźnie. Ponieważ uzyskał on ministerialne dofinansowanie, miał swój początek i koniec, swego mistrza oraz określoną liczbę godzin nauki. Do udziału w tamtym projekcie zgłosiło się pięć osób, które spotykały się dwa razy w tygodniu przez niemal cały rok. Pod kierunkiem mistrzyni Sabiny Knoch przez cały rok wykonały 20 tkanin.  Prace mają różne rozmiary i stopień zaawansowania: małe i duże, próbki, wprawki, wreszcie próby samodzielnego komponowania wzoru.

Podsumowaniem projektu była wystawa i katalog powarsztatowy. W katalogu znalazły się rysunki tradycyjnych wzorów tkackich, zdjęcia wykonanych tkanin, a także informacje o mistrzyni i uczestniczkach warsztatów. Zrealizowano także film dokumentujący przeprowadzone warsztaty oraz proces powstawania tkaniny dwuosnowowej.

Mistrzyni tkactwa dwuosnowowego Sabina Knoch

Obecnie, w 2018 roku, rozpoczęto realizację kolejnego etapu tego projektu. O wynikach powiemy jesienią, tymczasem zachęcamy do zapoznania się z materiałami dot tkactwa dwuosnowowego na Suwalszczyźnie:

katalog powarsztatowy

 

Okładka katalogu powarsztatowego 2016 – Pobierz

A także:

– w dziale Rzemiosła, tkactwo: wzornik tkanin z krajowych muzeów etnograficznych

– na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury:

relacja z przebiegu projektu

— Wystawa tkanin dwuosnowowych z 2016 roku

 

Info:

Koordynator warsztatów: Helena Kozłowska, gł. Instruktor ds. sztuki ludowej

Miejsce: Suwalski Ośrodek Kultury, ul. T. Noniewicza 71, Tel. 87 566 42 11

Projekt „Sabina Knoch – tkaczka dywanów dwuosnowowych z Suwalszczyzny – uczy tkać” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Top